Wyszukaj na stronie

Profilaktyka

stomatolog wrocław,
dentysta wrocław

Profilaktyka

Pierwszym krokiem w leczeniu chorób zębów i przyzębia (czyli tkanek otaczających zęby) jest działanie ukierunkowane na ich zapobieganiu – czyli profilaktyka.

Jej głównym celem jest:

 • walka z płytką nazębną, będącą główną przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy,
 • zwiększenie odporności tkanek zęba i przyzębia na bakterie i kwasy.

W Klinice ARTIDENT wykonujemy szereg profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, stanowiących uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.


dentysta wrocław

Badanie kontrolne

Badanie kontrolne polega na szczegółowym przeglądzie stanu uzębienia i przyzębia. Należy je wykonywać nie rzadziej niż: - co 6 miesięcy u osób dorosłych, - co 3-4 miesiące w przypadku dzieci. Systematyczne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej i umożliwiają odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Po przeprowadzeniu badania kontrolnego, na życzenie pacjenta, wykonujemy test aktywności płytki nazębnej.

Odpowiednio do Państwa indywidualnych uwarunkowań, lekarze Kliniki Artident przeprowadzą instruktaż właściwej higieny jamy ustnej obejmujący dobór:

 • techniki szczotkowania zębów,
 • metod oczyszczania przestrzeni międzyzębowych,
 • metod oczyszczania języka,
 • artykułów i materiałów do higieny jamy ustnej.

Skaling

dobry stomatolog WrocławSkaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki bakteryjnej, która nie oczyszczana już po kilkudziesięciu godzinach ulega stwardnieniu i nie można jej usunąć poprzez zwykłe szczotkowanie.

Kamień nazębny zawiera duże ilości bakterii patogennych. Przylegając do powierzchni zębów i ich korzeni, sprzyja dalszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej, działa drażniąco na dziąsła, a w konsekwencji prowadzi do powstania zmian chorobowych w przyzębiu, zwanych potocznie paradontozą.

Usuwamy kamień nazębny za pomocą skalerów ultradźwiękowych i/lub ręcznych. Zabieg ten jest z reguły bezbolesny. Natomiast może być również przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Po zakooczeniu zabiegu powierzchnie zębów dokładnie polerujemy. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej.

 

 

 

Piaskowanie

dobry dentysta WrocławPiaskowanie jest zabiegiem polegającym na usuwaniu z powierzchni zębów osadu i przebarwień pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino i inne).

Piaskowanie wykonujemy przy pomocy urządzenia zwanego piaskarką. Wydostająca się pod ciśnieniem mieszanina wody, powietrza i drobin czyszczących (np. wodorowęglanu sodowego) skierowana na powierzchnie zębów usuwa zalegający osad nazębny.

Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Często jest uzupełnieniem usuwania kamienia bądź zabiegiem wstępnym do wybielania zębów.

Zabieg piaskowania jest szczególnie polecany osobom noszącym aparaty ortodontyczne.

 

 

 


klinika stomatologiczna Wrocław

Remineraliazacja / Fluoryzacja zębów

Zabieg remineralizacji/fluoryzacji (często zwany również lakierowaniem) polega na pokryciu oczyszczonych powierzchni zębów preparatem w postaci pianki, pasty, żelu lub płynu o wysokiej zawartości fluoru lub innego składnika aktywnego, który wbudowując się w powierzchnię szkliwa zębów:

 • naprawia powstałe przez kwasy bakteryjne uszkodzenia,
 • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień),
 • zmniejsza przyleganie płytki nazębnej,
 • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi i ruchomymi,
 • zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Zabieg remineralizacji/fluoryzacji zębów należy wykonywać 2-4 razy do roku, w zależności od podatności na próchnicę.

Jego przeprowadzenie jest szczególnie zalecane po wykonaniu zabiegów skalingu i piaskowania, by dodatkowo wzmocnić dokładnie oczyszczone i wypolerowane powierzchnie zębów.

W przypadkach, w których zastosowanie preparatów o wysokim stężeniu fluoru nie jest zalecane (np. u dzieci poniżej 6 roku życia lub po zabiegu wybielania zębów) w klinice Artident stosujemy preparaty, w których aktywnym składnikiem są fosforan wapnia i hydroksyapatyt (np. materiał ApaCare Build&Repair gel).

 


 

Lakierowanie

Lakowanie to zabieg uszczelnienia bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych nie dotkniętych próchnicą specjalnym preparatem zwanym lakiem. Zalegająca płytka bakteryjna w bruzdach i szczelinach jest bowiem przyczyną rozwoju próchnicy.

Po dokładnym oczyszczeniu i wytrawieniu powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych, precyzyjnie rozprowadzamy we wszystkich zagłębieniach preparat uszczelniający (lak), a następnie go utwardzamy.

Takie postępowanie ułatwia oczyszczanie powierzchni zębów z płytki nazębnej, a uwalniane z laku jony fluory działają przeciwpróchnicowo.

Zabieg lakowania przeprowadzamy najczęściej u dzieci na zdrowych zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych, a także na mlecznych trzonowcach.

Lakowanie jest bardzo skuteczną a zarazem prostą i bezbolesną metodą zapobiegania próchnicy. Pozwala zredukować próchnicę nawet do 90%.

Zabiegiem uzupełniającym lakowanie jest fluoryzacja /remineralizacja pozostałych powierzchni zębów.