Wyszukaj na stronie

Stomatologia dziecięca

stomatolog wrocław

Odwiedź Wiórka i jego przyjaciół na www.stomatologiadziecieca.wroclaw.pl

Leczenie dzieci

Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego - jeszcze nieznanego.

W naszej Klinice ARTIDENT dokładamy wszelkich starań, by stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę dla naszych pociech.

Kluczem do wzajemnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów, okazanie im cierpliwości i wyrozumiałości.

W Klinice ARTIDENT leczenie zamieniamy w zabawę. W kilku krokach, rozpoczynając od wizyty adaptacyjnej, poprzez umiejętne połączenie zabawy i nauki sprawiamy, że dzieci same proszą o wyleczenie ząbków i z uśmiechem wracają na kolejne wizyty.

Pomaga nam w tym niekonwencjonalny wystrój gabinetu, różniący się od stereotypowego gabinetu lekarskiego. W kąciku dziecięcym czeka na nasze pociechy wiele zabawek. Prześliczne rybki w tajemniczym akwarium ściennym umilą czas zarówno naszym milusioskim, jak i ich rodzicom.

Po wizycie każdy dzielny pacjent otrzyma od nas zasłużoną nagrodę - niespodziankę.

dentysta wrocław

Prosimy jednak pamiętać, jako rodzice odgrywacie Państwo bardzo ważną rolę w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa.

Nasz personel odpowie na Państwa pytania i udzieli niezbędnych wskazówek, aby leczenie ząbków Państwa pociech przebiegało w bezstresowej atmosferze.

Wizyty kontrolne

Ze względu na mniejszy stopień mineralizacji proces rozwoju próchnicy w zębach mlecznych przebiega zdecydowanie szybciej niż w zębach stałych. By odpowiednio wcześnie wykryć zmiany próchnicowe, zachęcamy do wizyt kontrolnych u dzieci nie rzadziej niż co 3-4 miesiące (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6-8 miesiąca życia.


dobry dentysta Wrocław

Profilaktyka

Zapobieganie powstawaniu próchnicy należy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka:

 • należy przemywać błonę śluzową jamy ustnej gazikiem nasączonym przegotowaną woda lub naparem z rumianku po każdym karmieniu,
 • unikać podawania słodzonych napojów w nocy, gdyż może to doprowadzić do powstania tzw. próchnicy butelkowej,
 • nie oblizywać smoczka ani łyżeczki dziecka w celu uniknięcia przeniesienia bakterii próchnicotwórczych od rodzica,
 • zacząć szczotkowanie już od pierwszego ząbka pojawiającego się w buzi maluszka.

W trakcie wyrzynania się zębów mlecznych i w późniejszych latach obowiązkiem rodziców jest wykształcenie u swoich pociech prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej.

W tym celu:

 • należy szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie rano i wieczorem,
 • czas szczotkowania nie może być krótszy niż 3 min.,
 • należy dostosować odpowiednio do wieku dziecka szczoteczkę i pastę do zębów,
 • w zależności od umiejętności dziecka do ok. 6 roku życia szczotkowanie powinno odbywać się pod kontrolą rodziców.

Właściwa technika szczotkowania zębów i higieny jamy ustnej to podstawowe elementy profilaktyki próchnicy. Dlatego dla każdego pacjenta przeprowadzamy szczegółowy instruktaż z użyciem modeli demonstracyjnych.

Ponadto podczas wizyt kontrolnych lekarz stomatolog może zastosować indywidualnie do potrzeb pacjenta profesjonalne metody zapobiegania próchnicy zębów, takie jak:

 • lakowanie, czyli uszczelnienie bruzd i szczelin pierwszych zębów stałych trzonowych, jak również zębów mlecznych trzonowych, zmniejsza to prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy w trudnych do oczyszczenia miejscach podczas zdobywania prawidłowych umiejętności higienicznych
 • lakierowanie, czyli fluoryzacja polega na pokryciu powierzchni zębów preparatami z fluorem, prowadzi do zwiększenia odporności szkliwa zębów na kwasy bakteryjne, zalecamy wykonywanie fluoryzacji u dzieci co 3-6 miesięcy.

 

dobry stomatolog Wrocław

Leczenie

Leczenie próchnicy zębów mlecznych jest tak samo ważne, jak leczenie zębów stałych.

Zmiany próchnicowe w zębach mlecznych mogą stać się przyczyną tzw. zakażeń odogniskowych. Bakterie i ich toksyny mogą przenosić się do odległych narządów i wywoływać zmiany chorobowe np. w mięśniu sercowym, tęczówce oka, stawach, nerkach…

W zależności od stopnia zaawansowania próchnicy leczenie polega na:

 • lakierowaniu (fluoryzacja, remineralizacja) – w przypadku powierzchownych zmian próchnicowych – jest to pokrycie powierzchni zębów preparatami zawierającymi fluor lub inne związki, powodujące wzmocnienie uszkodzonego przez kwasy bakteryjne szkliwa,
 • lapisowaniu (impregnacja) – w przypadku rozległej próchnicy zębów przednich i niemożności założenia wypełnienia, ew. w zębach bocznych u dzieci do ok. 3 r.ż. (ze względu na rozwój emocjonalny dziecka) – jest to nasączanie powierzchni zęba preparatem antybakteryjnym, który spowalnia/zatrzymuje proces próchnicowy,
 • wypełnieniu ubytku próchnicowego, tzw. plombowaniu, po uprzednim usunięciu próchnicy, dzieci same wybierają sobie kolor wypełnienia.

opinie chirurg stomatolog Wrocław

Ząbki naszych pacjentów leczymy BEZBOLEŚNIE. Jeśli występuje taka konieczność, stosujemy znieczulenie.

Kontrola ortodontyczna

W naszej Klinice ARTIDENT dokonujemy również pełnej kontroli i leczenia ortodontycznego. Wady zgryzu zdiagnozowane odpowiednio wcześnie zapewniają sukces leczenia ortodontycznego.

 

 

klinika stomatologiczna Wrocław

Edukacja

Specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci pierwszych klas szkół podstawowych stworzyliśmy autorski program edukacyjno-profilaktyczny, mający za zadanie:

 • nauczyć dzieci i rodziców jak prawidłowo dbać o zęby, właściwa technika szczotkowania zębów i higiena to podstawowe elementy profilaktyki próchnicy, dlatego dla każdego pacjenta przeprowadzamy szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej z użyciem modeli demonstracyjnych,
 • doradzić jakich przyborów i środków używać do higieny jamy ustnej dzieci, w zależności od ich indywidualnych potrzeb,
 • oswoić dzieci z lekarzem stomatologiem i wizytami w gabinecie stomatologicznym,
 • zadbać o zdrowie zębów dzieci od najwcześniejszych lat życia i okresowo przeprowadzać zabiegi profilaktyczne (patrz Profilaktyka); pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6 miesiąca życia.

gabinet stomatologiczny wrocław

Nasz autorski program edukacyjno-profilaktyczny regularnie realizujemy we wrocławskich przedszkolach i szkołach podstawowych, organizując przedstawienia teatralne, gry i zabawy z dziećmi i zapraszając dzieci w towarzystwie rodziców do odwiedzenia naszego gabinetu Artident.

Jeśli chcecie Państwo, aby i Wasze przedszkole lub szkołę odwiedził nasz zespół w towarzystwie wesołego gryzonia Wiórka, prosimy o kontakt telefoniczny.