Wyszukaj na stronie

Wybielanie

wybielanie zębów wrocław

Wybielanie zębów Wrocław

Piękny uśmiech jest naszą najlepszą wizytówką. Białe, lśniące zęby powszechnie uchodzą za symbol zdrowia i urody. Sprawiają, że częściej się uśmiechamy, przez co łatwiej nawiązujemy kontakty i jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie.

Naturalnie śnieżnobiałe zęby są niestety rzadkością. Z różnych przyczyn, najczęściej pod wpływem czynników zewnętrznych (przez częste picie kawy i herbaty, palenie papierosów, itp.) nasze zęby pokrywają się osadem i /lub ulegają nieestetycznym przebarwieniom.

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, lekarze Kliniki ARTIDENT z Wrocławia chętnie nadadzą blask Państwa zębom, oferując profesjonalne zabiegi oczyszczania i wybielania zębów.

Indywidualnie do Państwa potrzeb w Klinice ARTIDENT stosujemy trzy sposoby wybielania zębów:

 • profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym z użyciem preparatów i lampy wybielającej BEYOND,
 • wybielanie nakładkowe (tzw. domowe wybielanie zębów),
 • wybielanie zębów martwych (wybielanie zębów po leczeniu endodontycznym).

wybielanie zębów wrocław

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz stomatolog dokładnie zbada stan zdrowia Państwa jamy ustnej i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zdjęć RTG (zdjęcia panoramicznego, zdjęć pojedynczych zębów) w celu dokładnej diagnostyki ubytków próchnicowych i stanów zapalnych w przyzębiu.

Przed zabiegiem wybielania koniecznie należy:

 • wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz wymienić nieszczelne wypełnienia i wypełnienia amalgamatowe na kompozytowe,
 • oczyścić zęby z osadu i kamienia nazębnego (zabiegi higienizacyjne: skaling, piaskowanie),
 • wyleczyć stany zapalne dziąseł.

Należy pamiętać że efekt wybielania nie jest identyczny u wszystkich osób. Niektórzy mogą osiągnąć zmianę koloru o kilka - kilkanaście odcieni, natomiast inni tylko o jeden odcień lub wcale. Zależeć to może od wielu czynników. Dlatego istotne są informacje o przyjmowanych przez Państwa lekach, przebytych schorzeniach ogólnoustrojowych, nawykach (palenie papierosów, picie kawy/herbaty, czerwonego wina i inne), a także Państwa oczekiwaniach.

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

 • znaczna nadwrażliwość zębów,
 • starcie zębów,
 • choroby przyzębia,
 • ciąża i okres karmienia,
 • liczne uzupełnienia protetyczne (chyba że decydują się Państwo na ich wymianę po wybielaniu, gdyż ich kolor zostanie niezmieniony).

Jeżeli nie uda się osiągnąć zadowalającego efektu po wybielaniu lub istnieją przeciwwskazania do zabiegu istnieje możliwość korekty zarówno koloru jak i kształtu zębów pokrywając je cieniutkim płatkiem porcelany - licówką porcelanową.


Wybielanie zębów - wybielanie

Wybielanie nakładkowe

Inaczej zwane domowym - to łatwa, skuteczna i bezpieczna metoda wybielania zębów, którą wykonujecie Państwo sami w domu, pod kontrolą naszego lekarza stomatologa.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania wycisku Państwa zębów i przegotowania indywidualnie dla Państwa specjalnej nakładki na zęby, w laboratorium protetycznym.

Następnie, ściśle według zaleceń lekarza, nakładacie Państwo taką nakładkę wypełnioną odpowiednim materiałem wybielającym na zęby.

Wybielanie trwa od 10 do 14 dni. Podczas i po jego przeprowadzeniu, odpowiednio do zaleceń lekarza, należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Zaletami wybielania nakładkowego są:

 • duża skuteczność, pod warunkiem systematyczności w stosowaniu i zaangażowania ze strony pacjenta,
 • brak lub niewielka nadwrażliwość zębów, dzięki wykorzystaniu środków o niskim stężeniu preparatu wybielającego,
 • brak podrażnień dziąseł.

Za istotną wadę wielu pacjentów uważa jednak konieczność samodzielnego stosowania przez kilkanaście dni nakładek na zęby.

Profesjonalne wybielanie gabinetowe

W naszej klinice przeprowadzamy jednowizytowy zabieg wybielania zębów preparatami i lampą wybielającą BEYOND. Po nałożeniu płynnej osłony na dziąsła i utwardzeniu lampą polimeryzacyjną, na zęby zostaje nałożony żel wybielający oparty na nadtlenku wodoru. Żel ten jest aktywowany przez światło UV lampy wybielającej BEYOND. Zabieg trwa ok. 50 minut - zazwyczaj wykonuje się trzy 15-minutowe sesje naświetleń.

W efekcie w ciągu jednej wizyty otrzymujemy biały, lśniący uśmiech.

Zaletami wybielania gabinetowego są:

 • szybki czas wykonania zabiegu,
 • osiągniecie natychmiastowego efektu wybielenia zębów,
 • bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu w gabinecie przez lekarza stomatologa i personel medyczny.

Wybielanie zębów martwych

Martwe zęby, po leczeniu kanałowym, mogą ulec przebarwieniu, zwykle w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi lub materiału wypełniającego kanał. Stanowi to poważny problem estetyczny. Przebarwienia te powstają wewnątrz zęba, więc wyżej wspomniane metody wybielania nie są w stanie je usunąć.

W takich przypadkach lekarz na wstępie wykonuje zdjęcie rtg aby ocenić szczelność wypełnienia kanału oraz stan korzenia zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jeżeli będzie to konieczne wykona powtórny zabieg leczenia kanałowego.

Następnie lekarz ustala aktualny kolor zęba, zabezpiecza wypełniony kanał odpowiednim materiałem, umieszcza w komorze zęba preparat wybielający i pozostawia go na kilka dni, regularnie kontrolując stopień rozjaśnienia zęba. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie.

Po zakończonym wybielaniu lekarz stomatolog wypełnia wybielony ząb materiałem kompozytowym odpowiednim do nowej jaśniejszej barwy zęba.


wybielanie zębów wrocław

Postępowanie po zabiegu wybielania zębów

Bezpośrednio po zabiegu wybielania przeprowadzimy zabieg remineralizacji szkliwa zębów preparatami zawierającymi związki wapnia, hydroksyapatyty.

Przez pierwsze 72 godz. po wybielaniu należy stosować tak zwaną "białą dietę", czyli nie spożywać pokarmów ani pić napojów posiadających barwniki: kawa, herbata, soki owocowe/warzywne, buraki, jagody, kolorowe napoje gazowane. Jest to niezbędne, ponieważ w tym pierwszym okresie zęby nadmiernie chłoną barwniki, co może doprowadzić do utraty efektu wybielania.

Przy zachowaniu właściwej higieny, systematycznym i regularnym wizytom higienizacyjnym w naszej Klinice ARTIDENT będziecie Państwo mogli dłużej cieszyć się z pięknego efektu wybielania zębów.

Należy pamiętać, że wybielaniu ulegają wyłącznie zęby własne. Wypełnienia (plomby), korony, mosty ceramiczne nie zostaną wybielone.

Dlatego po okresie stabilizacji koloru zębów, zazwyczaj ok. 2 tygodni po zabiegu wybielania, zalecamy wymienić część ciemnych wypełnień na nowe odpowiednie do blasku nowego uśmiechu.

Bezpośrednio po zabiegach wybielania u niektórych Pacjentów może pojawić się przejściowa nadwrażliwość na bodźce termiczne. By ją wyeliminować, w klinice ARTIDENT przeprowadzamy zabiegi laserowej biostymulacji tkanek zęba i zalecamy zastosowanie odpowiednich preparatów na nadwrażliwość.