Wyszukaj na stronie

Higiena jamy ustnej

dentysta wrocław

Higiena jamy ustnej

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to pierwszy etap profilaktyki stomatologicznej. Codzienna higiena jamy ustnej: regularne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i języka dostępnymi do tego celu przyborami oraz płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Wbrew pozorom dobór właściwej techniki szczotkowania, odpowiednich artykułów i materiałów higienizacyjnych nie jest zadaniem łatwym i wymaga fachowej wiedzy merytorycznej oraz dobrej znajomości obecnych na rynku środków. Ze względu na indywidualną fizjologię i stan naszego uzębienia i przyzębia oraz nasze zróżnicowane zdolności manualne, zalecamy konsultację w tej sprawie z personelem Kliniki ARTIDENT.

Po przeprowadzeniu wstępnego badania, w razie potrzeby również testu wybarwiającego płytkę nazębną, personel Kliniki ARTIDENT dobierze odpowiednią dla Państwa indywidualną technikę szczotkowania zębów, właściwą szczoteczkę i pastę do zębów oraz inne niezbędne przybory dodatkowe.

Istotną rolę w doborze właściwych środków do higieny jamy ustnej odgrywają:

 • stan dziąseł i brodawek międzyzębowych,
 • wiek pacjenta,
 • stan szyjek zębowych,
 • obecność aparatu ortodontycznego,
 • obecność uzupełnień protetycznych,

dentysta wrocław

Wybór szczoteczki - manualna czy elektryczna

Na rynku dostępna jest cała gama szczoteczek do zębów.

Najskuteczniejsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych są szczoteczki o miękkich, możliwie mocno skoncentrowanych włóknach o równej długości!

Nie powodują one uszkodzenie szkliwa w okolicy szyjek zębów i delikatnie masują dziąsła.

Zaleca się stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach, które ułatwiają dotarcie do wszystkich obszarów jamy ustnej.

Jeżeli chodzi o rodzaj rączki i kształt główki, są one mniej istotne z punktu widzenia efektywności użytkowania. Należy wybrać po prostu najwygodniejsze dla siebie rozwiązane.

Szczoteczki elektryczne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią opanować prawidłowej techniki szczotkowania zębów szczoteczką manualną. Mają one dodatkowo wbudowany "timer", który sygnalizuje minimalny czas szczotkowania zębów. Są zalecane małym dzieciom, które mają ograniczone zdolności manualne.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów? Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia lub co 3 miesiące.

Wybór pasty do zębów

Podobnie jak wśród szczoteczek, tak wśród past do zębów wybór na rynku jest olbrzymi. Różnią się one od siebie często zapachem, barwą, smakiem czy opakowaniem, ale skład większości z nich jest często podobny.

Przy wyborze pasty warto zastanowić się nad tym, czy i jakie substancje dodatkowe mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia naszej jamy ustnej:

 • pasty profilaktyczne – substancją czynną jest fluor lub hydroksyapatyty; dzieci poniżej 5 roku życia powinny używać past zawierających od 500 do 600 ppm fluoru, ponieważ nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać; użycie pasty dla dorosłych zawierającej od 1000 do 1400 ppm fluoru może spowodować połknięcie przez dziecko zbyt dużej dawki fluoru; dlatego czyszczenie zębów przez małe dzieci powinno być nadzorowane przez rodziców, a ilość pasty jednorazowo użytej nie może przekraczać wielkości ziarnka groszku,
 • pasty ziołowe - zawierają wyciągi z ziół, działają kojąco na dziąsła,
 • pasty o działaniu leczniczym, zawierające substancją czynną chloheksydynę w stężeniu 0,05-0,12% o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym,
 • pasty o działaniu kompleksowym - łączą wspomniane wyżej właściwości,
 • pasty wybielające – uwaga nie polecamy stosowania niektórych past wybielających ze względu na ich silne właściwości ścierne,

stomatolog wrocław

Metody szczotkowania zębów

Istnieje bardzo wiele technik szczotkowania zębów. Wyboru techniki odpowiedniej do Państwa indywidualnych potrzeb zalecamy dokonać wspólnie z lekarzem stomatologiem.

Zapraszamy Państwa do naszej Kliniki Artident na wizytę konsultacyjną i instruktaż higieny jamy ustnej. Po przeprowadzeniu wstępnego badania, w razie potrzeby również testu wybarwiającego płytkę nazębną, lekarz stomatolog dobierze odpowiednią dla Państwa indywidualną technikę szczotkowania zębów, zależną od stanu uzębienia i przyzębia, wieku, obecności uzupełnienia protetycznych i aparatów ortodontycznych, jak i zdolności manualnych.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać około 3 min. Czynność tą należy powtarzać przynajmniej 2 razy dziennie - a najlepiej rano, wieczorem i możliwie po każdym posiłku, szczególnie tym obfitującym w węglowodany.

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc

Do prawidłowego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc, oprócz samej szczoteczki, należy stosować: nici dentystyczne, nici trzyczęściowe, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe oraz irygatory.

Brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, jest często przyczyną powstania ognisk zapalnych próchnicy, choroby przyzębia i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Nici dentystyczne

Nici dentystyczne umożliwiają usunięcie płytki nazębnej i resztek pokarmów z powierzchni bocznych zębów, miejsc, do których nie może dotrzeć szczoteczka.

Nici trzyczęsciowe

Nić trzyczęściowa składa się z trzech elementów: usztywnionej końcówki wprowadzającej, miękkiej gąbki czyszczącej oraz tradycyjnej nici.

 • Usztywniona końcówka pozwala dotrzeć pod przęsła mostów i aparatów ortodontycznych
 • Miękka gąbka oczyszcza okolice mostów i aparatów oraz duże przestrzenie międzyzębowe
 • Nić standardowa pomaga usunąć osad poniżej linii dziąseł

Szczoteczki międzyzębowe

Przestrzenie międzyzebowe oraz przestrzenie między zębami a elementami aparatu ortodontycznego można oczyszczać specjalnymi szczoteczkami międzyzębowymi. W zależności od szerokości przestrzeni, stosujemy szczoteczki o różnych rozmiarach (średnicach).

Szczoteczki jednopęczkowe

Szczoteczki jednopęczkowe nadają się szczególnie do czyszczenia:

 • implantów,
 • przestrzeni za ostatnimi trzonowcami,
 • okolic przyszyjkowych,
 • pojedynczo stojących zębów,
 • stałych aparatów ortodontycznych.

Irygatory

Trudno dostępne miejsca można oczyszczać również używając irygatorow, które za pomocą wody lub środka przeciwzapalnego podawanego pod ciśnieniem wypłukują resztki pokarmowe z niedostępnych miejsc i głębokich kieszeni dziąsłowych.

Codzienne stosowanie irygacji łącznie ze szczotkowaniem znacznie zmniejsza stany zapalne dziąseł.

Zastosowanie irygatorów jest szczególnie zalecane osobom:

 • noszącym aparaty ortodontyczne,
 • posiadającym stałe uzupełnienia protetyczne (mosty, implanty),
 • u których występują zaawansowane choroby przyzębia,
 • mającym trudności z zastosowaniem nici dentystycznych. Należy pamiętać że nieprawidłowe użycie niektórych przyborów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych może kaleczyć dziąsła. By tego uniknąć zalecamy konsultację z personelem Kliniki ARTIDENT.

Oczyszczanie języka

Język jest pokryty brodawkami, na których zbierają się liczne bakterie. Bakterie te razem z resztkami pokarmowymi tworzą osad i są często przyczyną nieświeżego oddechu. Dlatego tak ważne jest codzienne oczyszczanie języka. Czynność tę można wykonać za pomocą skrobaczki do języka.

Płukanie jamy ustnej

Zadaniem płynów do płukania jamy ustnej jest usunięcie resztek pokarmów, walka z bakteriami, przywrócenie odpowiedniego odczynu pH w ustach i zapewnienie świeżego oddechu.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele płynów do płukania ust, różniących się składem chemicznym i właściwościami. Wykazują one różne działania, między innymi:

 • łagodzenie stanów zapalnych dziąseł,
 • zmniejszenie nadwrażliwości zębów,
 • usuniecie nieprzyjemnego zapachu z ust,
 • wspomaganie wybielania zębów,
 • ograniczenie odkładania się płytki nazębnej.

Stosowanie płukanek zawierających chlorheksydynę korzystnie wpływa na zmniejszenie flory bakteryjnej jamy ustnej, działa ona bowiem na bakterie Gram -, Gram+ oraz grzyby i drożdżaki. Długotrwałe stosowanie tego typu płynów może powodować przebarwienia na powierzchni zębów.

Nie zaleca się stosowania płynów do płukania ust u małych dzieci, szczególnie poniżej 6. roku życia, ze względu na możliwość ich połknięcia.


gabinet stomatologiczny wrocław

Prawidłowa dieta

Nawyki żywieniowe w dużym stopniu wpływają na stan zdrowia naszych zębów i przyzębia.

Największe znaczenia w przyczynianiu się do rozwoju zmian próchnicowych przypisuje się węglowodanom. Są one podstawą metabolizmu bakterii. Rozkładane dają kwasy, a te z kolei powodują demineralizację, czyli odwapnienie szkliwa.

Prawidłowa dieta, bogata w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D), jest istotnym determinantem prawidłowego kształtowania się mocnych zębów i tkanek przyzębia i w istotny stopniu eliminuje ryzyko powstawania próchnicy.