Wyszukaj na stronie

Dentofobia

dentysta wrocław

 

 

 DENTOFOBIA - „Ból zęba jest bólem świata” Ludwik II Bawarski

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj paraliżującego strachu, który utrudnia podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym lub wręcz ją uniemożliwia. Jego przyczyny zazwyczaj tkwią w negatywnych doświadczeniach z przeszłości, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.

Dentofobia jest często efektem procesu określanego przez psychologów jako „błędne uczenie się”. W jego konsekwencji nawet sytuacja neutralna i niegroźna budzi silny lęk czy wręcz przerażenie.

Tak dzieje się właśnie w przypadku dentofobii, w której pojawia się strach przed wizytą u dentysty, często wyolbrzymiony i nieadekwatny do zagrożeń. Osoba w takiej sytuacji ma silne pragnie uniknięcia tego doświadczenia, mimo iż wie, że jej obawy są bezzasadne i irracjonalne. Przeżywanie takiego lęku może mieć różne postacie – od lekkiego niepokoju do pełnego przerażenia, a nawet paniki. Hormony stresu dodatkowo bardzo negatywnie wpływają na to zjawisko poprzez obniżenie tolerancji na ból.

dentysta wrocław

Jak radzimy sobie z Dentofobią w naszym gabinecie:

 • Bardzo ważne jest indywidualne podejście i doskonała komunikacja z pacjentem.

  Na pierwszej wizycie przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, by dokładnie Państwa poznać – porozmawiać o Państwa obawach i oczekiwaniach.

  Następnie po badaniu kontrolnym, przygotowujemy indywidualną propozycję planu leczenia, omawiamy w szczegółach jego kilka wariantów – i ustalamy harmonogram ewentualnego leczenia i kosztorys.

  Na bieżąco, podczas leczenia, będziemy też Państwa informować o wszelkich podejmowanych czynnościach by ograniczyć do minimum uczucie niepewności. Brak wiedzy na temat leczenia często pobudza Państwa wyobraźnię i powoduje niepotrzebne napięcie.

 • Rodzinna atmosfera i przytulny wygląd gabinetu to nasze kolejne atuty, mające na celu zwiększenie komfortu Państwa wizyt u nas i ograniczenie niepotrzebnego strachu do minimum.

  Projektując nasz Gabinet, staraliśmy się uciec jak najdalej od stereotypowego wyglądu gabinetu lekarskiego – na podłodze i ścianach nie ma białych kafli, lekarze nie chodzą w białych kitlach..

  Panuje u nas przytulna atmosfera, pacjenci oczekują na wizytę na wygodnych skórzanych kanapach, w klimatyzowanym pomieszczeniu, delektując się aromatyczną kawą i herbatą. W powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych a z głośników „płynie” relaksująca muzyka. Dzieci wesoło bawią się w kąciku spoglądając od czasu do czasu na rybki w tajemniczym akwarium ściennym. To wszystko dla Państwa.

 • I oczywiście najważniejszy jest Profesjonalizm lekarzy stomatologów i asystentek stomatologicznych.

  Zabiegi przeprowadzane są w systemie „na cztery ręce” z aktywną pomocą asystentki stomatologicznej co pozytywnie wpływa na jakość usług i skrócenie czasu trwania leczenia.

Efektem naszych starań jest gwarancja bezbolesnego i bezstresowego leczenia. Wśród naszych pacjentów są tacy, którzy ucinają sobie drzemkę :) podczas zabiegu. Jest to naturalna reakcja po ustąpieniu uczucia stresu, pełnym odprężeniu się i zrelaksowaniu.